قرارداد مشارکت مدنی چیست و نمونه قراداد مشارکت مدنی

چکیده

در ادامه مقالات ارائه شده حول موضوع قرارداد های بانکی، در این مطلب به صورت کامل به بررسی قرارداد مشارکات مدنی پرداخته ایم. قرارداد مشارکت مدنی یکی از پرکاربردترین انواع قرارداد در فضای کسب و کار میباشد. به زبان ساده، قرارداد مشارکت مدنی به جمله "کار از تو سرمایه از من" جنبه حقوقی و قانونی میبخشد.

مشاوره آنلاین رایگان

فهرست مطالب

همه چیز راجع به قرارداد مشارکت مدنی + نمونه قرارداد مشارکت مدنی PDF

موسسه حقوقی دادخواهان مجد ایرانیان در مقالات اخیری که با همکاری وکلای خبره خود در حوزه بانکی منتشر کرده است، به بررسی انواع قرارداد بانکی به صورت تخصصی پرداخته است. در ادامه این روند، در این مقاله به موضوع قرارداد مشارکت مدنی پرداخته ایم. با شنیدن اسم قرارداد بانکی ممکن است این تصور را داشته باشید که قرارداد مشارکت مدنی یک قرارداد حقوقی پیچیده است که کاربرد فرآوانی ندارد. درصورتی که قرارداد مشارکت مدنی جزو پرکاربرد ترین قرارداد هایی است که در حوزه تجارت مورد استفاده قرار میگیرد.

طبق منوال مقالات گذشته، در این مقاله نیز به بررسی کامل و جامع این قرارداد خواهیم پرداخت و در انتهای قرارداد نیز نمونه قرارداد مشارکت مدنی جهت دانلود رایگان در اختیار شما بزرگواران قرار خواهد گرفت.

*** جهت مشاوره یا وکیل پولی و بانکی کلیک کنید ***

قرارداد مشارکت مدنی چیست؟

قرارداد مشارکت مدنی یکی از پرکاربردترین قرارداد های حوزه کسب و کار است که بین دو شخصی که معمولا یکی صاحب دانش برای انجام کار و دیگری صاحب سرمایه جهت راه اندازی کسب و کار میباشد منعقد میشود. حتما اصلاح “سرمایه از من کاراز تو” را در زبان عامیانه زیاد شنیده‌اید. قرارداد مشارکت مدنی در اصل این اصطلاح را به زبان قانون بیان مینماید.

به زبان ساده، اگر دو شخص که یکی صاحب سرمایه و دیگری صاحب دانش است بخواهند در راستای راه اندازی کسب و کاری با یکدیگر شراکت کنند، قرارداد مشارکت مدنی روابط بین این دو شخص را در چارچوب قانون تعریف میکند.

موارد کاربرد قرارداد مشارکت مدنی

 • شخصی ایده خاصی دارد و توانایی مالی جهت اجرای آن را ندارد
 • توسعه فعالیت های تولیدی
 • توسعه محصول
 • راه اندازی تولیدی
 • راه اندازی کسب و کار های کوچک
 • فعالیت های بازگانی اعم از واردات و صادرات
 • فعالیت های خدماتی
 • ساخت و ساز و انبوه سازی

انواع قرارداد مشارکت مدنی

تا به اینجا با مفهوم کلی قرارداد مشارکت آشنا شدیم. در ادامه به معرفی انواع قرارداد مشارکت خواهیم پرداخت. البته هریک از انواع این نوع قرارداد یک موضوع جامع با ابعاد مختلف میباشد که تشریح کامل ابعاد آنها خارج از حوصله این مقاله میباشد. اما به صورت کلی توضیحاتی را درباره هر یک از این موضوعات ارائه خواهیم نمود.

1.   قرارداد مشارکت در ساخت

قراداد مشارکت در ساخت، یکی از انواع قرارداد مشارکت مدنی میباشد که بین یک یا چند مالک یا سازنده منعقد میشود. در این قرارداد سرمایه مالک زمینی است که قرار است در آن ساختمان احداث شود و سرمایه سازنده نیز هزینه های مورد نیاز جهت احداث ساختمان میباشد. براساس قرارداد مشارکت در ساخت، هر یک از طرفین قرارداد با توجه به میزان سرمایه شان و همچنین توافقی که در قرارداد کرده اند، پس از بهره برداری سهمی را از ساختمان دریافت میکنند.

****** همه چیز راجع به پایان کار ******

قرارداد مشارکت در ساخت پیچیدگی های گسترده ای دارد که پرداختن به تمام آنها در این مقاله ممکن نیست. در مقالات بعدی موسسه حقوقی دادخواهان مجد، به صورت کامل موضوع قرارداد مشارکت در ساخت را بررسی خواهیم کرد. درصورتی که در این رابطه نیاز به مشاوره دارید، میتوانید با وکیل های خبره موسسه حقوقی دادخواهان مجد در ارتباط باشید

شماره وکیل:  

1.   قرارداد مشارکت مدنی بانک

بعضا افراد جهت انجام سرمایه گذاری، از بانک کمک میگیرند و بانک نیز با بررسی جوانب موضوع، و دریافت وثیقه از سرمایه گذار در ازای شراکت در سود سرمایه گذاری، مبلغی را در اختیار متقاضی قرار میدهد. قرارداد فی مابین سرمایه گذار و بانک در قالب قرارداد مشارکت میباشد.

2.   قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی نیز یکی دیگر از انواع قرارداد مشارکت میباشد. در این قرارداد، دو شخص یکی به عنوان مالک که سرمایه مادی خود را وارد چرخه کسب و کار میکند و دیگری به عنوان عامل که سرمایه معنوی خود را با اشتراک میگذارد دخیل هستند. در این قرارداد، مالک تمایلی به دخالت در امور اجرایی ندارد و هدف ایشان از این سرمایه گذاری، شراکت در سود نهایی میباشد.

به نوعی این قرارداد، به عبارت عامیانه ” سرمایه از تو کار از من” جنبه رسمی و قانونی میدهد.

ویژگی های قرارداد مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی به سبب ویژگی های خاصی که دارد به یکی از پر کاربردترین قرارداد های مورد استفاده در فضای کسب و کار بدل شده است. در این بخش به برخی از این ویژگی ها اشاره خواهیم نمود:

 • طرفین قرارداد با استناد به ماده 10 قانون مدنی منوط بر آنکه بر خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران نباشد، میتوانند آزادانه شرایط و آثار قرارداد را مشخص نمایند.
 • این نوع قرارداد به شما این امکان را میدهد که یک شرکت مدنی ایجاد نمایید بدون آنکه نیاز باشد در اداره ثبت شرکت ها ثبت نمایید و هزینه اضافی پرداخت کنید
 • عقد قرارداد مشارکت نیاز به تشریفات خاصی ندارد و صرفا رضایت طرفین برای عقد قرارداد کافی مبیاشد.
 • از آنجایی که قرارداد مشارکت مدنی نیاز به ثبت شرکت ندارد، معاف ار مالیات میباشد.
 • مدیر شرکتی که به موجب قرارداد مدنی ایجاد میشود، باید از بین شرکا باشد.
 • تمامی شرکا در صورت نیاز در برابر مراجع قانونی پاسخگو خواهند بود.

مثال قرارداد مشارکت مدنی

برای درک بهتر موضوع قرارداد مشارکت، با یک مثال پیش میرویم. فرض کنید یک فروشگاه فعال در حوزه ورق استیل قصد دارد تا از یک کشور خارجی میزان مشخصی ورق استیل وارد کند. این شرکت ورق استیل میداند که این واردات سود خوبی دارد. شرکت مذکور توانایی مالی لازم جهت انجام واردات را ندارد لذا باید به بانک مراجعه نماید و با استفاده از این قرارداد از طریق بانک سرمایه مورد نیاز را تامین نماید. بعد از انجام واردات و حصول سود مورد نظر، شرکت وارد کننده باید س.د بانک را بپردازد. 

لازم یا جایز بودن قرارداد مشارکت 

در مقاله‌ای دیگر به صورت کامل و جامع به موضوع عقد لازم و عقد جایز پرداخته‌ایم و تفاوت‌ها و شرایط حاکم بر هر یک را تشریح کرده‌ایم. به صورت کلی میتوان گفت که قرارداد لازم قراردادی است که در آن طرفین حق فسخ (مگر در شرایط مشخص) قرارداد را ندارد. در سمت دیگر قرارداد جایز قراردادی است که طرفین قرارداد مجاز به فسخ قرارداد در هر شرایطی هستند ( مگر در شرایط ضمن قرارداد شرایط فسخ مشخص شده باشد).

*** بیشتر بخوانید: قرارداد لازم و جایز ***

قرارداد مشارکت مدنی یک قرارداد لازم است؛ به این معنا که طرفین قرارداد حق فسخ قرارداد را مگر در شرایط مندرج در قرارداد ندارند. بنابراین در تنظیم این نوع قرارداد باید دقت زیادی را در بند‌های مربوط به شرایط فسخ داشته باشید.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی

همانطور که در ابتدای این مطلب نیز اشاره شد، یک نمونه قرارداد  به صورت پی دی اف جهت دانلود رایگان در اختیار شما همراهان عزیز قرار میگیر تا با استفاده از آن بتوانید قرارداد‌های خود را به بهترین شکل تنظیم نمایید. هرچند که توصیه ما هموار این بوده است که با یک وکیل حرفه ای جهت تنظیم قرارداد های خود مشورت نمایید تا از پیش آمدن دعاوی مختلف حقوقی جلوگیری نمایید.

 

وکیل تنظیم قرارداد

با توجه به موارد و مسائلی که در این مطلب و مطالب قبلی اشاره نمودیم، تنظیم قرارداد به سبب حساسیت موضوع و البته نکات حقوقی که دارد، مشورت با یک وکیل خبره میتواند از وقوع دعاوی حقوقی جلوگیری نماید. موسسه حقوقی دادخواهان مجد ایرانیان، یکی از برترین موسسات حقوقی تهران میباشد که در حوزه های مختلف حقوقی و کیفری میتواند در کنار شما باشد.

جهت مشاوره رایگان با وکیل جهت تنظیم قرارداد میتوانید با شماره 09126131767 تماس حاصل فرمایید و یا از طریق فرم درخواست مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

جرم ورود غیر مجاز و مجازات آن
دعاوی ملکی
dadkhahmajd

درباره جرم ورود غیر مجاز چقدر میدانید؟

جرم ورود غیر مجاز یکی از دعاوی ملکی میباشد که در این مقاله به صورت کامل به بررسی آن پرداخته‌آیم. در واقع اگر شخصی بدون اجازه مالک، وارد ملک ایشان شود مرتکب جرم ورود غیر مجاز یا ورود به عنف شده است. همچنین اگر شخص با اجازه مالک وارد شده باشد و به هر دلیلی مالک از ایشان بخواهد که ملک را ترک کنند و شخص به تذکر مالک توجهی نکند، مجرم است و طبق قانون با وی برخورد خواهد شد. البته استثنائاتی نیز وجود دارد در این زمینه که در ادامه مطلب آن ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید...
همه چیز راجع به جرم خیانت در امانت + وکیل خیانت در امانت + مجازات خانت در امانت
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

جرم خیانت در امانت

خیانت در امانت یکی از جرائم کیفری پر تکرار در مراجع قضایی کشور میباشد. این جرم میتواند در مضوعات مختلف مانند موضوعات ملکی، پولی و بانکی، روابط اجتماعی و… رخ دهد. با توجه به گستردگی وقوع این جرم تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این جرم بپردازیم. به طور خلاصه هرگونه سوء استفاده یا آسیب زدن به مال امانتی توسط امین، خیانت در امانت محسوب میشود.

بیشتر بخوانید...
همه چیز راجع به سفته حسن انجام کار و سوء استفاده احتمالی کارفرما از آن
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

سوء استفاده کارفرما از سفته حسن انجام کار

در این مقاله به بررسی موضوع سفته حسن انجام کار و سوء استفاده احتمالی کارفرما از آن پرداخته ایم که بعضا باعث دعاوی حقوقی و حتی کیفری میشود. در واقع استفاده از سفته به عنوان ضمانتی برای انجام کار با شرایط تعیین شده در قرارداد که از سمت مجری صادر میگردد و به امانت کارفرما در می‌آید را، سفته حسن انجام کار میگویند

بیشتر بخوانید...
باز کردن چت
مشاوره فوری رایگان
موسسه حقوقی دادخواهان مجد
سلام 👋
چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟