چکیده

عقد عاریه یکی از عقود معین میباشد که در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف آن خواهیم پرداخت. اگر بخواهیم به صورت خلاصه تعریفی از عقد عاریه ارائه کنیم میتوان گفت که عقد عاریه عقدی است که طبق آن شخصی از شخصی دیگر مالی را بدون پرداختن مبلغی میگیرد و بعد از مدت معینی آن را به مالک اصلی بازمیگرداند.

فهرست مطالب

مشاوره آنلاین رایگان

عقد عاریه چیست؟

در مقالات پیشین به بررسی انواع قرارداد های بانکی و موضوعات حول دعاوی پولی و بانکی پرداختیم. با بررسی مطالب منتشر شده در وبلاگ موسسه حقوقی دادخواهان مجد، یا عبارت ” عقد عاریه” بسیار مواجه خواهید شد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ تمام سوالات خود را در رابطه با موضوع عقد عاریه پیدا کنید.

در انتهای همین مطلب میتوانید سوالات خود را در قالب نظرات بپرسید تا وکیل های خبره موسسه دادخواهان مجد در اسرع وقت به شما پاسخ دهند. همچنین اگر درخواست مشاوره آنلاین با وکلای موسسه حقوقی دادخواهان مجد را دارید میتوانید از طریق فرم موجود در همین صفحه درخواست خود را ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

*** جهت مشاوره با وکیل بانکی کلیک کنید ***

عقد عاریه چیست؟

به طور کلی در قانون، عقود به دو دسته معین و نامعین تقسیم میشوند؛ عقودی مانند عقد اجاره، عقد هبه، عقد بیع و … جزو عقود معین هستند. یکی دیگر از عقود معین عقد عاریه میباشد که در بسیاری از موارد با قرض اشتباه گرفته میشود. با توجه به اینکه “عاریه” در لغت به معنای قرض میباشد، اگر بخواهیم تعریفی از عقد عاریه به زبان ساده ارائه دهیم، میتوان گفت که عقد عاریه عقدی است که طبق آن شخصی از شخصی دیگر مالی را بدون پرداختن مبلغی میگرد تا از منافع آن منتفع شود و بعد از مدت معینی آن را به مالک اصلی بازمیگرداند.

اما تعریف قانونی عقد عاریه طبق ماده 635 قانون مدنی به شرح زیر است:

“عاریه عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین به طرف دیگر اجازه می دهد که از عین مال او مجانا منتفع شود. در این عقد، قرض دهنده را معیر و عاریه گیرنده را مستعیر گویند”

ویژگی های مال عاریه

 1. مالی که موضوع قرارداد عاریه است نباید در صورت استفاده تمام شود. به عنوان مثال خودرو میتوان موضوع قرارداد عاریه باشد اما غذا نمیتواند به عنوان مال عاریه مورد استفاده قرار گیرد.
 2. عرفا مال عاریه باید از اموال منقول باشد و اموال غیر منقول معمولا در قالب قرارداد اجاره در اختیار شخص دیگر قرار میگیرد.
 3. لزوما نیازی نیست شخص عاریه دهند مالک مال باشد و مالک منافع مال بودن برای عاریه دادن آن کافی است

ویژگی های عقد عاریه

 • عاریه یک عقد معین است. به این معنا که در قانون برای انعقاد این عقد شرایط مخصوصی معین شده است که باید در متن قرارداد رعایت شود.
 • عقد عاریه جزو عقود جایز است. به این معنا که هر یک از طرفین با رعایت بند های قرارداد میتواند در هر زمانی، قرارداد را فسخ کند.
 • عاریه ایجاد حق نمیکند و فقط استفاده از مال دیگری را مباح میکند.
 • در عقد عاریه مالکیت مال منتقل نمیشود.
 • در عاریه رضایت طرفین از شروط قرارداد میباشد.
 • مجانی و بلاعوض میباشد

تعهدات طرفین عقد عاریه

همانطور که پیش تر اشاره شد، در قانون به عاریه دهنده معیر و به عاریه گیرنده مستعیر میگویند. در این بخش قصد داریم تا به صورت مختصر به تعهدات هر یک از طرفین عقد عاریه بپردازیم. به این معنا که هر یک از طرفین عقد عاریه باید به تعهدات  ذیل عمل نمایند تا عقد جاری دارای وجاهت قانونی باشد.

تعهدات معیر

1.   هزینه نگهداری از  اصل مال

در قرارداد عاریه، هزینه های نگهداری مال تحت عاریه، بر عهده معیر یا همان عاریه دهند میباشد مگر آنکه شرط خاصی در قرارداد معین شده باشد.

2.   جبران خسارت ایجاد شده توسط مال مورد عاریه

اگر معیر از طریق مال مورد عاریه باعث آسیب به مستعیر شود، متعهد به جبران خواهد بود. مگر آنکه مستعیر را از عیب مال آگاه ساخته بوده باشد. بنابراین میتوان جبران خسارت از جانب معیر را به شکل زیر ترسیم کرد:

قرارداد عاریه

تعهدات مستعیر

1.   نفع بردن از مال تحت عاریه طبق قرارداد یا عرف

 • درصورت وجود قرارداد، مستعیر باید طبق آن عمل کند و اگر قراردادی نبود، موظف است طبق عرف رفتار نماید
 • در صورت آسیب دیدن مورد عاریه، مستعیر موظف به جبران خسارت نمیباشد مگر آنکه کوتاهی، تعدی یا تعرض ایشان اثبات گردد مگر آنکه مال مورد عاریه طلا یا نقره باشد که در این صورت مستعیر ضامن است حتی اگر تعدی تفریط نکرده باشد.
 • مستعیر مسئول جبران خسارت مال عاریه نیست مگر آنکه از آن خارج از مورد اذن استفاده نماید

2.   رد مال عاریه

 • مال عاریه با انقضای مدت قرارداد و یا مطالبه مالک باید در اختیار معیر قرار گیر.
 • تا زمانی که مطالبه ای از سوی معیر شکل نگیرد، حتی اگر انقضای قرارداد رسیده باشد، مستعیر میتواند مال را در اختیار داشته باشد.

3.   تامین هزینه انتفاع

 • هرچند که هزینه نگهداری مال بر عهده معیر میباشد، اما هزینه های لام جهت انتفاع از مال بر عهده مستعیر است.
 • عرفا هزینه های نگهداری از مال بر عهده معیر است مگر آنکه شرایط خاصی تعیین شده باشد.

4.   ممنوعیت تسلط غیر بر مورد عاریه

 • مستعیر حق ندارد مال عاریه را به تصرف دیگری دهد مگر آنکه از معیر اجازه گرفته باشد.

دانلود PDF نمونه قرارداد عاریه

همواره در این مقاله  و مقالات پیشین بر اهمیت نگارش قرارداد تاکید کرده ایم. همچنین گفته ایم که هر قرارداد (حتی با موضوع یکسان) با توجه به شرایط معامله میتواند بند‌های مختلفی داشته باشد. لذا توصیه ما بر این است که جهت تنظیم قرارداد های خود حتما با یک وکیل در ارتباط باشید تا از پیش آمدن مسائل حقوقی احتمالی در آینده جلوگیری نمایید.

با این حال در این بخش یک نمونه عقد عاریه توسط تیم وکلای موسسه حقوقی دادخواهان مجد تدوین شده است که جهت دانلود رایگان در اختیار شما بزرگواران قرار گرفته است.

مشاوره با وکیل حرفه ای در تهران

جهت مشاوره با وکلای موسسه حقوقی دادخواهان مجد از طریق یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مقالات
dadkhahmajd

عقد عاریه چیست؟

عقد عاریه یکی از عقود معین میباشد که در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف آن خواهیم پرداخت. اگر بخواهیم به صورت خلاصه تعریفی از عقد عاریه ارائه کنیم میتوان گفت که عقد عاریه عقدی است که طبق آن شخصی از شخصی دیگر مالی را بدون پرداختن مبلغی میگیرد و بعد از مدت معینی آن را به مالک اصلی بازمیگرداند.

بیشتر بخوانید...
قرارداد مشارکت مدنی چیست و نمونه قراداد مشارکت مدنی
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

همه چیز راجع به قرارداد مشارکت مدنی + نمونه قرارداد مشارکت مدنی PDF

در ادامه مقالات ارائه شده حول موضوع قرارداد های بانکی، در این مطلب به صورت کامل به بررسی قرارداد مشارکات مدنی پرداخته ایم. قرارداد مشارکت مدنی یکی از پرکاربردترین انواع قرارداد در فضای کسب و کار میباشد. به زبان ساده، قرارداد مشارکت مدنی به جمله “کار از تو سرمایه از من” جنبه حقوقی و قانونی میبخشد.

بیشتر بخوانید...
قرارداد قرض الحسنه چیست؟
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

قرارداد قرض الحسنه

یکی از پرکاربرد ترین قراردهد هایی که هم در بستر جامعه و هم در بستر بانکی کاربرد فرآوانی دارد، قرارداد قرض الحسنه میباشد. در این مقاله قصد داریم تا نکات مختلف مربوط به قرارداد قرض الحسنه را بررسی نماییم.

بیشتر بخوانید...
باز کردن چت
مشاوره فوری رایگان
موسسه حقوقی دادخواهان مجد
سلام 👋
چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟