املاک اوقافی

چکیده

املاک اوقافی به املاکیست که توسط شخصی وقف شده است.اداره اوقاف با اقساط ۹۹ ساله آن را به افراد دیگر اجاره داده و درآمد حاصله را صرف امور خیریه می‌کند.

مشاوره آنلاین رایگان

فهرست مطالب

املاک اوقافی و نکات حقوقی مربط با آن

املاکی که زمین آنها توسط شخصی وقف شده اند را املاک اوقافی می‌نامند. اداره اوقاف، این املاک یا اموال را در ازای اقساط 99 ساله در اختیار سایرین قرار میدهد.  درآمد حاصله از این فعالیت ها صرف امور خیریه میشوند.

اصطلاحات املاک اوقافی

وقف

هدیه کردن مال یا منافع آن در راه رضای الهی و خیر برای خدمات عمومی یا خصوصی را وقف مینامند. بنابراین نمیتوان مال وقف شده را به دیگری انتقال داد و یا معامله ای نسبت به آن انجام داد.

عین موقوفه

به مال یا ملکی اطلاق داده میشود که از طرف شخصی که واقف نام دارد، به شخص دیگری (موقوف علیه) به عنوان وقف داده میشود.

حبس عین

حبس عین به این معنا است که اگر شخصی مال یا ملکش را وقف کند، حق هیچگونه دخل و تصرف مانند انتقال، اجاره، فروش و… را نخواهد داشت.

قابلیت بقای عین

فقط وقف مالی جایز است که با بقای عین بتوان از آن منتفع شد (ماده ۵۸ قانون مدنی). بنابراین وقف مالی که در صورت استفاده از آن مال، قابلیت ماندگاری داشته باشد ، معنی دار است.

قبض عین

وقف یکی از انواع عقود تشریفاتی میباشد. به این معنا که زمانی وقف به طور کامل صورت میگیرد که واقف ملک، یا مال موقوفه را به اختیار تصرف اداره یا افرادی که به نفع آنها وقف شده قرار دهد.

خرید و فروش املاک اوقافی

تفاوت ملک وقفی با املاک معمولی و غیر وقف در این است که هنگامی که می خواهید زمین وقفی خود را بفروشید، قانون چنین اجازه‌ای به شما نمی‌دهد.
اما شما برای این‎که بتوانید ملک وقفی خود را به فروش برسانید باید از متولی اصلی کسب اجازه نمایید.
یعنی با مراجعه به شهرداری برای انجام دادن کارهای ملک ، شهرداری طی نامه ‎ای، شما را به سازمان اوقاف یا نزد متولی موقوفه ارجاع می‎دهد.
در زمان نقل و انتقال زمین وقفی باید علاوه بر هزینه‌های جاری خرید و فروش یک ملک ، مبلغی را هم به متولی موقوفه ( اداره اوقاف و یا …) پرداخت کنید.

این مبلغ برابر است  با ۱۰‌ درصد مابه التفاوت قیمت کارشناسی ملک هنگام خرید با قیمت کارشناسی ملک هنگام فروش است.

پرداخت وام و تسهیلات در زمین وقفی

اگر مطابق قانون و با اجازه متولی با پرداخت هزینه‌ها، ملک وقفی را خریداری کنید؛
تمام تسهیلاتی که به یک ملک عادی تعلق می‌گیرد شامل شما هم می‎شود و می‌توانید آن را دریافت کنید.
امکان دریافت وام و ساخت‌وساز روی این ملک وجود دارد.

**** بیشتر بخوانید: انواع وام های بانکی ****

اما یک نکته مهم این‎که شما هیچ وقت صاحب قطعی ملک وقفی نمی ‎شوید.
زیرا این قرارداد «اجاره به شرط تملیک» نیست.

بیشتر بخوانید: قرارداد اجاره به شرط تملیک چیست؟ 

استعلام املاک اوقافی از متولی ملک

هروقت بخواهید یک زمین معمولی را خرید و فروش کنید حتما از اداره ثبت محل ملک استعلام بگیرید. با این کار مالک واقعی زمین مشخص میشود. همچنین مشکلی از نظر توقیف بودن یا معارض داشتن و امثال این‎ ها پیش نمیاید.
اما در خرید و فروش زمین وقفی باید علاوه بر استعلام از اداره ثبت، از متولی موقوفه مثل سازمان اوقاف هم استعلام گرفته شود.

وکیل متخصص املاک و امور اراضی

موسسه حقوقی دادخواهان مجد، با سابقه طولانی در امور وکالت، میتواند شما را در دعاوی مربوط به امور ملکی و اراضی و یا املاک اوقافی شما را یاری کند.

برای دریافت مشاوره های رایگان در زمینه پرونده های املاک اوقافی، روی دکمه زیر کلیک کنید و یا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

جرم ورود غیر مجاز و مجازات آن
دعاوی ملکی
dadkhahmajd

درباره جرم ورود غیر مجاز چقدر میدانید؟

جرم ورود غیر مجاز یکی از دعاوی ملکی میباشد که در این مقاله به صورت کامل به بررسی آن پرداخته‌آیم. در واقع اگر شخصی بدون اجازه مالک، وارد ملک ایشان شود مرتکب جرم ورود غیر مجاز یا ورود به عنف شده است. همچنین اگر شخص با اجازه مالک وارد شده باشد و به هر دلیلی مالک از ایشان بخواهد که ملک را ترک کنند و شخص به تذکر مالک توجهی نکند، مجرم است و طبق قانون با وی برخورد خواهد شد. البته استثنائاتی نیز وجود دارد در این زمینه که در ادامه مطلب آن ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید...
همه چیز راجع به جرم خیانت در امانت + وکیل خیانت در امانت + مجازات خانت در امانت
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

جرم خیانت در امانت

خیانت در امانت یکی از جرائم کیفری پر تکرار در مراجع قضایی کشور میباشد. این جرم میتواند در مضوعات مختلف مانند موضوعات ملکی، پولی و بانکی، روابط اجتماعی و… رخ دهد. با توجه به گستردگی وقوع این جرم تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این جرم بپردازیم. به طور خلاصه هرگونه سوء استفاده یا آسیب زدن به مال امانتی توسط امین، خیانت در امانت محسوب میشود.

بیشتر بخوانید...
همه چیز راجع به سفته حسن انجام کار و سوء استفاده احتمالی کارفرما از آن
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

سوء استفاده کارفرما از سفته حسن انجام کار

در این مقاله به بررسی موضوع سفته حسن انجام کار و سوء استفاده احتمالی کارفرما از آن پرداخته ایم که بعضا باعث دعاوی حقوقی و حتی کیفری میشود. در واقع استفاده از سفته به عنوان ضمانتی برای انجام کار با شرایط تعیین شده در قرارداد که از سمت مجری صادر میگردد و به امانت کارفرما در می‌آید را، سفته حسن انجام کار میگویند

بیشتر بخوانید...
باز کردن چت
مشاوره فوری رایگان
موسسه حقوقی دادخواهان مجد
سلام 👋
چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟