قرارداد مضاربه و ابعاد مختلف آن

به زبان ساده، مضاربه نوعی قرارداد است که بین دو شخص برای همکاری و شراکت منعقد میشود. به موجب این قرارداد یکی از طرفین تامین سرمایه جهت راه اندازی تجارت را بر عهده میگیرد که در قانون مالک نام دارد و شخص دیگر کار را انجام میدهد که ضارب یا همان عامل نام دارد. در انتهای این متن نمونه قرارداد مضاربه جهت دانلود رایگان موجود میباشد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

همه چیز راجع به قراداد مضاربه

در ادامه بررسی انواع قرارداد‌های بانکی، در این مقاله به یکی از انواع مهم قرارداد بانکی، یعنی قرارداد مضاربه پرداخته ایم که در جامعه امروز کاربرد فرآوانی دارد. همانطور که در مقالات پیشین نیز اشاره گردید، هدف از ارائه این مطالب، بالاتر بردن سطح آگاهی حقوقی جامعه، در راستای جلوگیری از پیش آمد دعاوی حقوقی میباشد. در طول این مقاله، به بررسی اجمالی قرارداد مضاربه و کاربرد های آن و همچنین نکات حقوقی مهم در این زمینه خواهیم پرداخت. در پایان مطلب نیز نمونه ای از قرارداد مضاربه موجود میباشد که میتوانید به صورت رایگان دانلود فرمایید.

⚖️ جهت مشاوره با وکیل قرارداد (وکیل بانکی) کلیک کنید ⚖️

قرارداد مضاربه چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده و بدون در نظر گرفتن پیچیدگی های موضوع تعریفی از قرارداد مضاربه ارائه کنیم که برای همه قابل درک باشد، میتوان گفت که قرارداد مضاربه نوعی قرارداد شراکت میباشد که طی آن، دو نفر با یکدیگر شریک میشوند. به این شکل که یکی از آنها تامین مالی مینماید و دیگری کار را انجام میدهد. در قرارداد مضاربه طرفین قرارداد به شرح زیر میباشند:

 • مضارب: مضارب در قرارداد مضاربه کسی است که انجام کار را به عهده میگیرد.
 • مالک: مالک در قرارداد مضاربه کسی است که تامین مالی کار را انجام میدهد.

هرچند که قرارداد مضاربه از جهاتی شباهت زیادی به قرارداد جعاله دارد، اما در حقیقت متفاوت از یکدیگر میباشند. برای درک بیشتر این تفاوت توصیه میکنیم مقاله قرارداد جعاله را نیز که لینک آن در ادامه قرارداده شده است را نیز مطالعه بفرمایی

💡 بیشتر بخوانید: قراداد جعاله چیست؟ 💡

اما تعریف قرارداد مضاربه طبق قانون مدنی: ” طبق ماده 546 قانون مدنی، یکی از طرفین قراداد به شرط تجارت طرف دیگر، اقدام به تامین سرمایه مینماید. طرفین قرارداد در سود حاصل از این تجارت شریک خواهند بود. در ای قراداد تامین کننده سرمایه مالک و تاجر، ضارب نامیده میشود”

سوال: آیا در قراداد مضاربه باید نوع تجارت مشخص شود؟

پاسخ: خیر، عامل میتواند با سرمایه مالک هر نوع تجارتی را که مخالف شرع و قانون نباشد را انجام دهد ( البته منوط بر آنکه در قرارداد نوع تجارت مشخص نشده باشد.)

نکات قرارداد مضاربه

 • نکته 1: در قرارداد مضاربه، ضارب فقط در سود شریک است و ضرر احتمالی بر عهده مالک میباشد.
 • نکته 2: برخی اشتباهات در قرارداد مضاربه میتواند آن را به ربا بدل کند و باعث ابطال قرارداد به لحاظ قانونی شود. به عنوان مثال اگر مالک معین کند که هر ماه یا هر دوره، سود مشخصی را در ازای سرمایه خود از ضارب دریافت کند، ربا اتفاق افتاده از و قرارداد مضاربه باطل میباشد.
 • نکته 3: قرارداد مضاربه برای افرادی مناسب است که با در نظر گرفتن ریسک سرمایه گذاری و آغاز تجارت، سرمایه خود را در اختیار عامل قرار میدهند. مالک باید به لحاظ مالی قدرت ریسک پذیری را داشته باشد. در غیر این صورت قرارداد مضاربه گزینه مناسبی نمیباشد.
 • نکته 4: سرمایه مالک باید به صورت نقدی باشد. به عنوان مثال مالک نمیتواند ماشین یا ملک خود را در اختیار عامل قراردهد و از او انتظار سود داشته باشد. لذا سرمایه مالک باید به صورت پول رایج کشور در اختیار عامل یا ضارب قرار گیرد.
 • نکته 5: سرمایه نمیتواند طلب یا بدهی باشد. به این معنا که مالک از ضارب طلبی دارد و از او بخواهد از طلب ایشان یا چک مدت داری که در دست او دارد به عنوان سرمایه استفاده کند.

 قرارداد مضاربه عقد لازم است یا جایز؟

در مطالب گذشته به صورت جامع به تشریح عقود لازم و جازی پرداخته ایم. به طور خلاهص عقود لازم عقودی هستند که طرفین قرارداد حق فسخ قرارداد را مگر با شرایط مندرج در قرارداد را ندارند. در سمت دیگر عقد جایز عقدی است که هر یک از طرفین حق فسخ قرارداد را به صورت یک طرفه دارند.

قرارداد مضاربه به خودی خود نوعی عقد جایز میباشد و در واقع هر یک از طرفین حق فسخ قرارداد را خواهند داشت. هرچند که میتوان با اضافه کردن چندین بند به قرارداد، چهارچوبی را به عنوان شروط فسخ مشخص کرد.

توصیه میکنیم جهت جلوگیری از پیش آمدن مسائل حقوقی، قبل از تنظیم قرارداد مضاربه با یک وکیل حرفه ای در این حوزه مشورت نمایید.

 

💡 بیشتر بخوانید: عقد لازم و عقد جایز چیست؟ 💡

سود قراردادمضاربه

سود قراداد مضاربه باید ناشی از یک تجارت قانونی و شرعی باشد. این سود باید به صورت درصدی از سود تقسیم شود. همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، تخصیص سود ثابت، باعث ربا شدن قرارداد میشود. به عنوان مثال، سود طرفین میتواند به صورت یک دوم، یک سوم، یک چهارم و … یا به صورت درصدی باشد.

ضرر قرارداد مضاربه بر عهده کیست؟

با وجود اینکه در همین مطلب به این موضوع اشاره شد، اما با وجود اهمیت بسیار بالای آن مجددا در این بخش بدان میپردازیم. نکته بسیار مهم در قرارداد مضاربه این است که ضرر حاصل از تجارت در این قرارداد بر عهده مالک یا همان تامین کننده سرمایه میباشد.

حتی اگر طرفین توافق کنند و در قرارداد شرط کنند که هر دو طرف ضرر را پرداخت کنند، شرط باطل بوده و باز هم ضرر بر عهده مالک میباشد. تنها در حالتی شرط باطل نمیشود که در معامله بیان شود که عامل از مال خودش خسارت مالک را جبران مینماید.

 شرایط فسخ قرارداد مضاربه

ماده 551 قانون مدنی، شرایط فسخ قرارداد مضاربه را به صورت زیر عنوان میکند:

 1. یکی از طرفین معامله فوت کند و یا دچار جنون شود معامله فسخ میشود؛ مگر آنکه متوفی در وصیت خود از قرارداد مضاربه حرفی زده باشد.
 2. در صورتی که مالک ورشسکته شود قرارداد مضاربه باطل است و عامل میتواند سود خود را دریافت نماید. همچنین اگر مالک طلبکارانی داشته باشد، عامل یا همان ضارب میتواند خارج از نوبت سایر طلبکاران سود خود را دریافت نماید. (ضارب جزو طلبکاران به حساب نمیاید و شریک سود مضاربه است)
 3. در صورتی که تمام سود حاصل از مضاربه از بین برود و یا به هر دلیلی تلف شود، قرارداد از بین میرود.
 4. در صورتی که انجام تجارت مد نظر طرفین مهیا نشود، قرارداد باطل میشود.

علاوه بر این شرایط، طرفین میتوانند با توافق یکدیگر، بند های دیگری را به عنوان شرایط فسخ به قرارداد اضافه نمایند.

5 اشتباه که منجر به فسخ قرارداد میشود را بشناسید!

جهت مشاهده ویدئ های بیشتر به صفحه ما در آپارات سری بزنید!

نمونه قرارداد مضاربه

دانلود رایگان نمونه قرارداد مضاربه

همانطور که در آغاز مطلب گفتیم، نمونه قرداد مضاربه بانک پاسارگاد به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار میگیرد تا بتوانید با استفاده و الگو گیری از آن نسبت به تنظیم سایر قرارداد های مضاربه خود اقدام نمایید. هرچند که توضیه ما بر آن است که حتما با یک وکیل خبره مشورت نمایید.

 

وکیل برای تنظیم قرارداد

 در این مقاله و مقالات دیگر بار ها و بار بر مشورت با یک وکیل تاکید شده است. اما دلیل آن چیست؟  امروزه اگر به دادگاه ها و دادسرا ها مراجعه نمایید با انبوهی از پرونده های حقوقی و کیفری مواجه میشوید که بسیاری از آنها از نا آگاهی افراد از زیر و بم های حقوقی نشات میگیرد.

یک وکیل متخصص میتواند به شما کمک کند تا از دام مسائل حقوقی به سلامتی عبور نمایید. لذا یک مشاوره حقوقی کوتاه میتواند تاثیر بسزایی در آینده شما داشته باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان واتساپی با شماره تماس حاصل فرمایید. همچنین میتوانید با تکمیل ، از وکلای دادخواهان مجد بخواهید تا در کوتاه ترین زمان با شما در ارتباط باشند.

درخواست مشاوره فوری

مطالب مشابه

نمونه قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی
دسته‌بندی نشده

نمونه قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی

تنظیم قرارداد ها به دلیل پیچیدگی نکات حقوقی و بعضا بالا بودن ارزش قرارداد، همواره یکی از معضلات افراد مختلف بوده است. همانطور که در مقالات پیشین نیز گفتیم، قرارداد ها انواع گسترده ای دارند و برای مقاصد مختلف توسط تمام افراد جامعه مورد استفاده قرار میگیرند. در این مطلب به یکی از انواع قرارداد ها، یعنی قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی پرداخته ایم. این قرارداد معمولا بین پیمانکاران ساختمان با کارفرما منعقد میشود و معمولا ارزش بالایی نیز دارند. در این مطلب علاوه بر توضحات کامل این نوع قرارداد، یک نمونه قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی نیز آماده شده است که در قالب فایل پی دی اف میتوانید دانلود نمایید.

بسیار پیش آمده که با یک موضوع حقوقی مواجه شده‌ایم که هیچ ایده ای راجع به آن نداریم و حتی نمیدانیم چگونه باید برای حل آن اقدام نماییم. موسسه حقوقی دادخواهان مجد ایرانیان با در اختیار داشتن برترین وکلا در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. در ادامه این مطلب به موضوع صفر تا صد مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری پرداخته ایم.
مشاوره حقوقی

صفر تا صد مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری

بسیار پیش آمده که با یک موضوع حقوقی مواجه شده‌ایم که هیچ ایده ای راجع به آن نداریم و حتی نمیدانیم چگونه باید برای حل آن اقدام نماییم. موسسه حقوقی دادخواهان مجد ایرانیان با در اختیار داشتن برترین وکلا در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. در ادامه این مطلب به موضوع صفر تا صد مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری پرداخته ایم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *