تنظیم قرارداد اجاره

چکیده

مشاوره آنلاین رایگان

فهرست مطالب

نحوه تنظیم قرارداد اجاره

در این مقاله به بررسی قوانین مالک و مستاجر و همچنین نحوه تنظیم قرارداد اجاره را بررسی خواهیم کرد. نکته اولی که در خصوص قرارداد اجاره  باید بدانیم این است که موجر و مستاجر می توانند در تنظیم قرارداد اجاره یا اجاره نامه هر شرطی را که می خواهند ذکر کنند. مگر اینکه صریحا در قانون ممنوع شده باشد. نکته دوم حائز اهمیت در این قرارداد این است که ملکی که اجاره داده می شود در دست مستاجر امانت است. اگر خسارتی به ملک وارد شود، زمانی مستاجر مسئول است که مقصر خسارت باشد.

برخی از اصطلاحات حقوقی در تنظیم قرارداد اجاره

مستاجر : اجاره کننده ملک

موجر : اجاره دهنده ملک

عین مستاجره : ملک یا مال مورد اجاره

مال الاجاره : اجاره بها

نکاتی که باید در تنظیم قرارداد اجاره به آن توجه کنیم :

  •  در قرارداد اجاره باید مدت زمان اجاره معین و مشخص شده باشد.( تاریخ شروع و پایان قرارداد و تاریخ گرفتن و تحویل ملک مشخص شود)    
  •  در قرارداد اجاره باید مشخصات کامل موجر و مستاجر همراه با محل سکونت یا کار همراه با اطلاعات تماس آنها قید شود.
  • محل مورد اجاره و مواردی مثل انباری ، پارکینگ قید شود . کاربری ملک هم ( مسکونی ، اداری) هم بهتر است در قرارداد ذکر شود.
  • قولنامه همان برگه ای است که در املاک در سه نسخه تنظیم می شود ، دو نسخه به طرفین قرارداد و یک نسخه هم پیش املاک می ماند.
  •  در تنظیم شروط قولنامه باید نهایت دقت و توجه را داشته باشید زیرا در صورت بروز مشکل میتوان در دادگاه به آن استناد کرد.

کد رهگیری قرارداد اجاره

تمامی مشاورین املاک موظف هستند ، تمامی معاملاتی که انجام میدهند را در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ثبت کنند. بعد از آن یک کد دریافت می کنند که به آن کد رهگیری می گویند.

قانون مالک و مستاجر در مورد هزینه تعمیرات آپارتمان 

طبق ماده ۴۸۶ قانون مدنی و آن‌چه در قانون تملک آپارتمان‌ها آمده است موجر موظف است ملک مورد اجاره به همراه تمامی وسائل و امکاناتی که در قرارداد ذکر می‌گردد را سالم و بدون عیب به مستاجر تحویل دهد.
اگر در طول مدت اجاره مشکلی برای ملک یا تاسیسات آن به‌وجود آید، بسته به کلی یا جزئی بودن تعمیرات ، مالک یا مستاجر موظف به پرداخت  آن هستند.

اما مشکل و اختلاف در تفسیر کلی بودن یا جزئی بودن تعمیرات به وجود می آید.

در چه مواردی می توان حکم تخلیه گرفت؟

  • در صورتی که مدت زمان اجاره خانه به پایان برسد ، اما مستاجر علاوه بر تذکر موجر از تخلیه ملک امتناع کند.
  • در صورتی که مستاجر مورد استفاده ملک اجاره را تغییر داده باشد و آن را به محلی غیر مشروع تبدیل کرده باشد. موجر میتواند حکم تخلیه فوری تهیه نماید.
  • اگر مستاجر بیشتر از سه ما پرداخت اجاره را به تعویق بندازد.
  • در صورتی که ملک با شرط عدم انتقال به غیر اجاره داده شود. مستاجر به این شرط عمل نکند ، موجر می تواند ضمن مراجعه به شورای حل اختلاف حکم تخلیه فوری تهیه نماید.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که :
در قراردادهای عادی که در املاک تنظیم می شود نسبت به اجاره نامه های رسمی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود، سریع تر میتوان حکم تخلیه مستاجر را گرفت. زیرا مستاجر فرصت تجدید نظر خواهی نخواهد داشت.

وکیل مالک و مستاجر در موسسه حقوقی دادخواهان مجد

موسسه حقوقی دادخواهان مجد که جزو برترین موسسات حقوقی ایران میباشد، با داشتن تجربه فرآوان در حوزه دعاوی ملکی، میتواند با مشاوره های تخصصی شما را در احقاق حقوق خود راهنمایی کند. جهت دریافت مشاوره رایگان، میتوانید با کلیک بر روی دکمه زیر، از طریق تکمیل فرم درخواست خود را ثبت نمایید. همچنین میتوانید با شماره ثبت شده در زیر تماس بگیرید و با وکلای حرفه‌ای دادخواهان مجد مشورت نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

جرم ورود غیر مجاز و مجازات آن
دعاوی ملکی
dadkhahmajd

درباره جرم ورود غیر مجاز چقدر میدانید؟

جرم ورود غیر مجاز یکی از دعاوی ملکی میباشد که در این مقاله به صورت کامل به بررسی آن پرداخته‌آیم. در واقع اگر شخصی بدون اجازه مالک، وارد ملک ایشان شود مرتکب جرم ورود غیر مجاز یا ورود به عنف شده است. همچنین اگر شخص با اجازه مالک وارد شده باشد و به هر دلیلی مالک از ایشان بخواهد که ملک را ترک کنند و شخص به تذکر مالک توجهی نکند، مجرم است و طبق قانون با وی برخورد خواهد شد. البته استثنائاتی نیز وجود دارد در این زمینه که در ادامه مطلب آن ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید...
همه چیز راجع به جرم خیانت در امانت + وکیل خیانت در امانت + مجازات خانت در امانت
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

جرم خیانت در امانت

خیانت در امانت یکی از جرائم کیفری پر تکرار در مراجع قضایی کشور میباشد. این جرم میتواند در مضوعات مختلف مانند موضوعات ملکی، پولی و بانکی، روابط اجتماعی و… رخ دهد. با توجه به گستردگی وقوع این جرم تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این جرم بپردازیم. به طور خلاصه هرگونه سوء استفاده یا آسیب زدن به مال امانتی توسط امین، خیانت در امانت محسوب میشود.

بیشتر بخوانید...
همه چیز راجع به سفته حسن انجام کار و سوء استفاده احتمالی کارفرما از آن
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

سوء استفاده کارفرما از سفته حسن انجام کار

در این مقاله به بررسی موضوع سفته حسن انجام کار و سوء استفاده احتمالی کارفرما از آن پرداخته ایم که بعضا باعث دعاوی حقوقی و حتی کیفری میشود. در واقع استفاده از سفته به عنوان ضمانتی برای انجام کار با شرایط تعیین شده در قرارداد که از سمت مجری صادر میگردد و به امانت کارفرما در می‌آید را، سفته حسن انجام کار میگویند

بیشتر بخوانید...
باز کردن چت
مشاوره فوری رایگان
موسسه حقوقی دادخواهان مجد
سلام 👋
چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟