انقلاب در تجارت کشور با راه اندازی سامانه جامع تجارت

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: با فعالسازی سامانه جامع تجارت، انقلابی در تجارت ما رخ خواهد داد. او همچنین افزود: در حال حاضر در موضوع تجارت خارجی بیش از ۷۰ درصد اطلاعات ذخیره می‌شود.
علی مویدی اشاره کرد که درسال 81، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شکل گرفت. او افزود: تا سال 92 فاقد قانون برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بودیم. در سال 92 با پیگیری دولت و مجلس وقت قانون خاص مبارزه با قاچاق کالا و ارز وضع شد.

وی ادامه داد: شاهکار این قانون، موضوع پیشگیری است. در موضوع پیگیری مواد قانونی 5 و 6 به صراحت در جهت راه اندازی سامانه‌ها ذکر شده است. این موضوع به منظور شفاف سازی روال سازی و ایجاد یک تجارت امن و سالم این سامانه‌ها است.

مویدی گفت: در سال 97 برنامه‌ای که طراحی شد چگونگی عملیاتی کردن سامانه‌ها بوده است. امروز بعد از 3 سال با یک تلاش شبانه روزی بخشی از این دستاورد توسط ریاست جمهوری افتتاح شد.

وی ادامه داد: در فرآیند طراحی سامانه‌ها چهار گام تحلیل، طراحی، پیاده سازی و استقرار را تعریف کردیم . البته امروز در مرحله استقرار هستیم.

مویدی گفت: در طول سه سال حدود 13 هزار نفر ساعت کار توسط 26 دستگاه عضو ستاد انجام گرفته است.  سامانه‌ها از نظر طراحی، پیاده سازی و استقرار آماده شده و بسیاری از سامانه‌ها با هم مرتبط شده اند.

وی افزود: اگر بخواهیم به صد در صد استفاده از این سامانه‌ها برسیم موضوع داده‌ها را پیش رو داریم. بخش عمده داده ها وصل شدند و خروجی آن در فرآیند تجارت خارجی کاملاً محسوس است.

مویدی درباره صدور کارت برای بازرگانان ادامه داد: در مرحله کارت، موضوع اعتبار سنجی و سطح بندی عملیاتی شده است.

وی بیان کرد یکی از دستاورد‌های بزرگ این سامانه ها، ساماندهی کارت های بازرگانی بود. مویدی همچنین گفت: در گذشته و در هر نقطه از کشور بنام هر شخصی با مسئولیت حقوقی و حقیقی کارت بازرگانی صادر می‌شد. ولی در حال حاضر با این ساماندهی اهلیت و شایستگی یک فرد با عنوان بازرگان باید مشخص شود.  سپس کارت متناسب با سطح فعالیت آن صادر میشود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در گام بعدی، بازرگانان ثبت سفارش می‌کنند. در این مرحله سامانه کاملاً فعال است.  در مرحله عملیات ارزی هم سامانه یا بانک مرکزی بصورت آنلاین (برخط) از طریق درگاه سامانه جامع تجارت انجام می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر در موضوع تجارت خارجی بیش از 70 درصد اطلاعات ذخیره می‌شود.

مویدی گفت: در سامانه جامع تجارت، زیرساخت و اطلاعات چندین ساله دستگاه‌ها باید در این سامانه قرار گیرد.

وی همچنین اشاره نمود که 275 تکلیف برای دستگاه‌ها مشخص کردیم. مویدی در ادامه افزود: برای وزارت راه 56 تکلیف، وزارت جهاد حدود 50 تکلیف، وزارت بهداشت نزدیک به 40 تکلیف و ناجا 4 تکلیف در این سامانه مشخص شده است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: قاچاق در صورت به روز شدن قوانین پایان می یابد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: قاچاق، نتیجه قوانین کهنه است.اگر بخواهیم از قاچاق رهایی پیدا کنیم باید قوانین، ضوابط و ابزار به روز داشته باشیم.

علی مؤیدی در ادامه افزود: در حال حاضر حتی یک گوشی تلفن همراه قاچاق امکان فعال شدن در کشور را ندارد.

وی ادامه داد: در سامانه جامع انبارها که امروز به عنوان نماد سامانه ها افتتاح شد، در فرآیند تجارت خارجی ما یک تحول اساسی انجام گرفته است. در حال حاضر 23 هزار بازرگان در این سامانه فعالیت دارند. مؤیدی گفت: در تجارت داخلی ما هنوز این فرایند نیازمند فرصت است.

وی ادامه داد: زمانی که تجارت خارجی ما شفاف باشد دیگر قاچاقی رخ نخواهد داد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره آخرین وضع ارتباط پنجره واحد گمرک با سامانه جامع تجارت گفت: در حال حاضر تمام کارهای بازرگانان در درگاه سامانه جامع تجارت باید انجام شود. با تلاش های صورت گرفته، این امور دیگر توسط وزارت اقتصاد و گمرک انجام نمیشود.

مؤیدی افزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این سالهای اخیر از اقتدار بالایی برخوردار بوده است. امروز مطالبه گری ستاد در جایی قرار دارد که بعضاً رؤسای قوا پاسخ رئیس ستاد را می دهند.

وی گفت: در موضوع سیاست گذاری، تمامی دستگاه ها نهایت همکاری را داشته اند. همچنین در حال حاضر برنامه همه دستگاه ها مشخص است. البته بعضی دستگاه ها کم توجه نسبت به برنامه ها بودند و در موضوع نظارت هم برای اولین بار برخی از دستگاه ها را در چند ماه گذشته به بازرسی کل کشور و دستگاه قضایی معرفی کرده ایم.

مؤیدی ادامه داد: زمانی که تجارت انجام نمی شود، ورود نزدیک به 3000 کالا به کشور ممنوع می شود. اگر در این حال  تورم در کشور باشد موضوع قاچاق پررنگ می شود.

وی با رد برخی مستندهای پخش شده نسبت به موضوع قاچاق افزود: مثلاً در موضوع دام در شرایطی هستیم که تولید بی سابقه ای داریم. چون اجازه خروج دام را ندادیم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در سال 97 یک میلیارد دلار واردات گوشت داشتیم. در سال 98،  500 میلیون دلار، و در حال حاضر به صفر رسیده ایم.

مؤیدی گفت: ما نباید حتی یک رأس قاچاق دام داشته باشیم.

وی افزود: در این ستاد،  26 دستگاه تلاش می کنند تا موضوع قاچاق به صفر برسد.

مؤیدی درباره موضوع گمرک گفت: تحقیق و تفحص سال 95 صورت گرفته ولی تا سال 99 این گزارش در مجلس قرائت نشده است. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کلیه سؤالات و مطالبات مجلس را روشن و شفاف ارائه داده است.

وی افزود: ابزار قاچاقچیان به روز است و راه های دور زدن ستاد را دارند و ما باید سامانه را فعال کنیم تا اجازه فعالیت به قاچاقچیان را ندهیم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: موضوع اعلام پته به سامانه ها در گمرک با مشکل مواجه است. در صورت حل شدن این مسأله بخش تجارت خارجی ما متصل به شبکه خواهد شد.

مؤیدی بیان داشت که مقام معظم رهبری دو مطالبه را از ستاد داشتند. وی افزود: اول استقرار ناجا در گمرک که در حال حاضر ناجا در بیش از 15 گمرک مستقر شده است. دوم موضوع سامانه ها بوده است که این دو دستور را تمام دستگاه ها با تلاش در جهت انجام آن هستند.

علی اکبر کریمی؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ارتباط تصویری با این برنامه درباره سامانه جامع تجارت گفت: این تکلیف قانونی حدود 10 سال در کشور بر زمین مانده بود. واقعیت این است که این سامانه هنوز جریان پیدا نکرده است. چون این سامانه به کارکردهای واقعی خود که قانون مشخص کرده نرسیده است.

وی افزود: موضوع مهم در این سامانه، محوریتی است که سامانه های فرعی را به هم متصل کند و آنها را به سطح کارآیی لازم برساند.

کریمی ادامه داد: در حال حاضر در دستگاه های مختلف سامانه های متعددی با هزینه های سنگین شکل دادیم. ولی کاملاً بخشی و جزیره ای است و اختلالات جدید در آن وجود دارد.

وی گفت: یکی از ضرورت های ایجاد سامانه؛ پایش، رصد و کنترل قاچاق بود و عدم ایجاد این سامانه ها یک عامل مهم در تداوم قاچاق کالا در کشور است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 95 توسط دولت به مجلس داده شد. در حال حاضر آخرین مرحله این لایحه میان مجلس و شورای نگهبان در حال انجام است. در این قانون ،احکامی را برای تشدید مبارزه با قاچاق و مجازات های بیشتر پیش بینی کردیم.

کریمی گفت: برای انجام تکالیف قبلی دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در موضوع ایجاد و راه اندازی سامانه ها، هیچ خلأ قانونی نداشتیم.

وی افزود: زمانی که این سامانه ها به صورت دستگاهی درست شدند، ناکارآمدی و اختلالات جدی داشتند. مثلاً سامانه ثبت سفارش در وزارت صمت راه اندازی شده است ولی در همین شرایط واردات 60 کانتینر موز را شاهد هستیم.

کریمی ادامه داد: یک ثبت سفارش به صورت قانونی فقط شش ماه مهلت دارد.

وی گفت: در حال حاضر تصویری از فعالیت دستگاه ها با توجه به حجم کار در سامانه‌ها نمی بینیم. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: موضوع ریجستری موبایل به عنوان یک تجربه موفق کنترل نرم افزاری قاچاق، کار بسیار خوبی بود.

صمد عزیزنژاد کارشناس اقتصادی در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: بر اساس تجربه ای که از رصد فعالیت های مبارزه با قاچاق کالا و ارز داریم، این ستاد اختیارات و قدرت کافی را طی این چند سال نداشته است.

وی ادامه داد: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید یک اقتدار قانونی داشته باشد تا 26 دستگاه عضو ستاد را پاسخگو کند.
این کارشناس اقتصادی افزود: قدرت ستاد تا امروز به برخی دستگاه ها مانند گمرک و بیمه مرکزی نرسیده است تا وظیفه ذاتی خود را اجرا کند.

دعاوی بازرگانی و تجاری

افرادی که در حوزه بازرگانی و تجارت فعال هستند، همواره با چالش‌های مختلفی درگیر هستند. این امر باعث شده است تا فعالین این حوزه به صورت مداوم با وکلای خود در ارتباط باشند. وکلای متخصص و حرفه‌‌ای به شما کمک میکنند تا به سد مسائل حقوقی بر نخورید. موسسه حقوقی دادخواهان مجد، در پیچیده‌ترین پرونده‌های حقوقی، در کنار شما است. وکلای مجرب و حرفه ای موسسه حقوقی دادخواهان مجد همواره آمار‌های خیره کننده ای را کسب کرده‌اند. 

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره   تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه موسسه حقوقی دادخواهان مجد مراجعه فرمایید.

درخواست مشاوره فوری

مطالب مشابه

نمونه قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی
دسته‌بندی نشده

نمونه قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی

تنظیم قرارداد ها به دلیل پیچیدگی نکات حقوقی و بعضا بالا بودن ارزش قرارداد، همواره یکی از معضلات افراد مختلف بوده است. همانطور که در مقالات پیشین نیز گفتیم، قرارداد ها انواع گسترده ای دارند و برای مقاصد مختلف توسط تمام افراد جامعه مورد استفاده قرار میگیرند. در این مطلب به یکی از انواع قرارداد ها، یعنی قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی پرداخته ایم. این قرارداد معمولا بین پیمانکاران ساختمان با کارفرما منعقد میشود و معمولا ارزش بالایی نیز دارند. در این مطلب علاوه بر توضحات کامل این نوع قرارداد، یک نمونه قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی نیز آماده شده است که در قالب فایل پی دی اف میتوانید دانلود نمایید.

بسیار پیش آمده که با یک موضوع حقوقی مواجه شده‌ایم که هیچ ایده ای راجع به آن نداریم و حتی نمیدانیم چگونه باید برای حل آن اقدام نماییم. موسسه حقوقی دادخواهان مجد ایرانیان با در اختیار داشتن برترین وکلا در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. در ادامه این مطلب به موضوع صفر تا صد مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری پرداخته ایم.
مشاوره حقوقی

صفر تا صد مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری

بسیار پیش آمده که با یک موضوع حقوقی مواجه شده‌ایم که هیچ ایده ای راجع به آن نداریم و حتی نمیدانیم چگونه باید برای حل آن اقدام نماییم. موسسه حقوقی دادخواهان مجد ایرانیان با در اختیار داشتن برترین وکلا در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. در ادامه این مطلب به موضوع صفر تا صد مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری پرداخته ایم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *