کمیسیون تقویم املاک چیست و چه وظایفی دارد؟

چکیده

مشاوره آنلاین رایگان

فهرست مطالب

کمیسیون تقویم املاک و وظایف آن

طبق ماده 64 قانون مالیات مستقیم، تعیین ارزش معاملاتی املاک به صورت درصدی از میانگین قیمت‌های روز منطقه، به تفکیک انواع کاربری، بر عهده کمیسیون تقویم املاک میباشد. این درصد به صورت سالانه و با تصویت هیات وزیران برای کل کشور تعیین میشود.

کمیسیون تقویم املاک از چه اعضای تشکیل میشود؟

کمیسیون تقویم املاک متشکل از 5 عضو میباشد. اعضای کمیسیون تقویم املاک در تهران به شرح زیر میباشد:

 • نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور
 • وزارتخانه های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی
 • سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
 • شورای اسلامی شهر

در سایر شهر ها نیز اعضای این کمیسیون میتواند متشکل از سازمان‌ها و وزارتخانه های زیر باشد:

 • مدیران کل یا رؤسای ادارات امور مالیاتی
 • راه و شهرسازی
 • جهاد کشاورزی
 • سازمان ثبت اسناد و املاک یا نمایندگان آنها
 • نماینده شورای اسلامی شهر

شایان ذکر است که این جلسات با حضور حداقل 4 نفر از اعضا رسمیت پیدا میکند. در شرایطی که کمیسیون پس از دوبار دعوت از اعضا تشکیل نشود یا پس از تشکیل دو جلسه ارزش معاملاتی تعیین نشود فرآیند به چه شکل است؟

در این شرایط سازمان امور مالیاتی کشور میبایست ارزش روز املاک تعیین شده توسط کمیسیون تقویم را با شاخص بهای کالاها و خدمات اعلامی توسط مراجع قانونی ذی صلاح تعدیل نماید و همچنین ارزش معاملاتی را مطابق مقررات این ماده تعیین کند.

اعتبار ارزش معاملاتی تعیین شده توسط کمیسیون تقویم املاک

ارزش معاملاتی که توسط کمیسیون تقویم املاک تعیین میشود، پس از یک ماه از تصویب ارزش معاملاتی، لازم الاجرا میباشد. همچنین تا زمان تشکیل جلسه سالانه بعدی، این ارزش گذاری معتبر است. سازمان امور مالیاتی کشور یا ادارات تابعه این سازمان میتوانند تحت شرایط زیر، قبل از اتمام دوره سالانه جلسه کمیسیون را تشکیل بدهند:

 1. جهت تعیین ارزش معاملاتی نقاطی که فاقد ارزش معاملاتی هستند.
 2. برای تعدیل ارزش معاملاتی تعیین شده نقاطی که طبق تشخیص سازمان امورمالیاتی کشوردرمقایسه با نقاط مشابه هماهنگی لازم را ندارند یا با توجه به معیارهای ذکر شده در این ماده تغییرات عمده در ارزش املاک به وجود آمده باشد.

محل تشکیل جلسات

كميسيون تقويم املاك در تهران به دعوت وزارت امور اقتصادي و دارايي در محل وزارت مزبور يا ادارات تابعه آن تشكيل مي‌شود. محل تشكيل جلسات اين كميسيون سازمان امور مالياتي كشور مي‌باشد.

برای مشاهده دفترچه ارزش معاملاتی تهران و سایر شهر ها کلیک کنید

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

جرم ورود غیر مجاز و مجازات آن
دعاوی ملکی
dadkhahmajd

درباره جرم ورود غیر مجاز چقدر میدانید؟

جرم ورود غیر مجاز یکی از دعاوی ملکی میباشد که در این مقاله به صورت کامل به بررسی آن پرداخته‌آیم. در واقع اگر شخصی بدون اجازه مالک، وارد ملک ایشان شود مرتکب جرم ورود غیر مجاز یا ورود به عنف شده است. همچنین اگر شخص با اجازه مالک وارد شده باشد و به هر دلیلی مالک از ایشان بخواهد که ملک را ترک کنند و شخص به تذکر مالک توجهی نکند، مجرم است و طبق قانون با وی برخورد خواهد شد. البته استثنائاتی نیز وجود دارد در این زمینه که در ادامه مطلب آن ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید...
همه چیز راجع به جرم خیانت در امانت + وکیل خیانت در امانت + مجازات خانت در امانت
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

جرم خیانت در امانت

خیانت در امانت یکی از جرائم کیفری پر تکرار در مراجع قضایی کشور میباشد. این جرم میتواند در مضوعات مختلف مانند موضوعات ملکی، پولی و بانکی، روابط اجتماعی و… رخ دهد. با توجه به گستردگی وقوع این جرم تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این جرم بپردازیم. به طور خلاصه هرگونه سوء استفاده یا آسیب زدن به مال امانتی توسط امین، خیانت در امانت محسوب میشود.

بیشتر بخوانید...
همه چیز راجع به سفته حسن انجام کار و سوء استفاده احتمالی کارفرما از آن
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

سوء استفاده کارفرما از سفته حسن انجام کار

در این مقاله به بررسی موضوع سفته حسن انجام کار و سوء استفاده احتمالی کارفرما از آن پرداخته ایم که بعضا باعث دعاوی حقوقی و حتی کیفری میشود. در واقع استفاده از سفته به عنوان ضمانتی برای انجام کار با شرایط تعیین شده در قرارداد که از سمت مجری صادر میگردد و به امانت کارفرما در می‌آید را، سفته حسن انجام کار میگویند

بیشتر بخوانید...
باز کردن چت
مشاوره فوری رایگان
موسسه حقوقی دادخواهان مجد
سلام 👋
چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟