کمیسیون تقویم املاک چیست و چه وظایفی دارد؟

چکیده

فهرست مطالب

مشاوره آنلاین رایگان

کمیسیون تقویم املاک و وظایف آن

طبق ماده 64 قانون مالیات مستقیم، تعیین ارزش معاملاتی املاک به صورت درصدی از میانگین قیمت‌های روز منطقه، به تفکیک انواع کاربری، بر عهده کمیسیون تقویم املاک میباشد. این درصد به صورت سالانه و با تصویت هیات وزیران برای کل کشور تعیین میشود.

کمیسیون تقویم املاک از چه اعضای تشکیل میشود؟

کمیسیون تقویم املاک متشکل از 5 عضو میباشد. اعضای کمیسیون تقویم املاک در تهران به شرح زیر میباشد:

 • نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور
 • وزارتخانه های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی
 • سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
 • شورای اسلامی شهر

در سایر شهر ها نیز اعضای این کمیسیون میتواند متشکل از سازمان‌ها و وزارتخانه های زیر باشد:

 • مدیران کل یا رؤسای ادارات امور مالیاتی
 • راه و شهرسازی
 • جهاد کشاورزی
 • سازمان ثبت اسناد و املاک یا نمایندگان آنها
 • نماینده شورای اسلامی شهر

شایان ذکر است که این جلسات با حضور حداقل 4 نفر از اعضا رسمیت پیدا میکند. در شرایطی که کمیسیون پس از دوبار دعوت از اعضا تشکیل نشود یا پس از تشکیل دو جلسه ارزش معاملاتی تعیین نشود فرآیند به چه شکل است؟

در این شرایط سازمان امور مالیاتی کشور میبایست ارزش روز املاک تعیین شده توسط کمیسیون تقویم را با شاخص بهای کالاها و خدمات اعلامی توسط مراجع قانونی ذی صلاح تعدیل نماید و همچنین ارزش معاملاتی را مطابق مقررات این ماده تعیین کند.

اعتبار ارزش معاملاتی تعیین شده توسط کمیسیون تقویم املاک

ارزش معاملاتی که توسط کمیسیون تقویم املاک تعیین میشود، پس از یک ماه از تصویب ارزش معاملاتی، لازم الاجرا میباشد. همچنین تا زمان تشکیل جلسه سالانه بعدی، این ارزش گذاری معتبر است. سازمان امور مالیاتی کشور یا ادارات تابعه این سازمان میتوانند تحت شرایط زیر، قبل از اتمام دوره سالانه جلسه کمیسیون را تشکیل بدهند:

 1. جهت تعیین ارزش معاملاتی نقاطی که فاقد ارزش معاملاتی هستند.
 2. برای تعدیل ارزش معاملاتی تعیین شده نقاطی که طبق تشخیص سازمان امورمالیاتی کشوردرمقایسه با نقاط مشابه هماهنگی لازم را ندارند یا با توجه به معیارهای ذکر شده در این ماده تغییرات عمده در ارزش املاک به وجود آمده باشد.

محل تشکیل جلسات

كميسيون تقويم املاك در تهران به دعوت وزارت امور اقتصادي و دارايي در محل وزارت مزبور يا ادارات تابعه آن تشكيل مي‌شود. محل تشكيل جلسات اين كميسيون سازمان امور مالياتي كشور مي‌باشد.

برای مشاهده دفترچه ارزش معاملاتی تهران و سایر شهر ها کلیک کنید

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مقالات
dadkhahmajd

عقد عاریه چیست؟

عقد عاریه یکی از عقود معین میباشد که در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف آن خواهیم پرداخت. اگر بخواهیم به صورت خلاصه تعریفی از عقد عاریه ارائه کنیم میتوان گفت که عقد عاریه عقدی است که طبق آن شخصی از شخصی دیگر مالی را بدون پرداختن مبلغی میگیرد و بعد از مدت معینی آن را به مالک اصلی بازمیگرداند.

بیشتر بخوانید...
قرارداد مشارکت مدنی چیست و نمونه قراداد مشارکت مدنی
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

همه چیز راجع به قرارداد مشارکت مدنی + نمونه قرارداد مشارکت مدنی PDF

در ادامه مقالات ارائه شده حول موضوع قرارداد های بانکی، در این مطلب به صورت کامل به بررسی قرارداد مشارکات مدنی پرداخته ایم. قرارداد مشارکت مدنی یکی از پرکاربردترین انواع قرارداد در فضای کسب و کار میباشد. به زبان ساده، قرارداد مشارکت مدنی به جمله “کار از تو سرمایه از من” جنبه حقوقی و قانونی میبخشد.

بیشتر بخوانید...
قرارداد قرض الحسنه چیست؟
دعاوی پولی بانکی
dadkhahmajd

قرارداد قرض الحسنه

یکی از پرکاربرد ترین قراردهد هایی که هم در بستر جامعه و هم در بستر بانکی کاربرد فرآوانی دارد، قرارداد قرض الحسنه میباشد. در این مقاله قصد داریم تا نکات مختلف مربوط به قرارداد قرض الحسنه را بررسی نماییم.

بیشتر بخوانید...
باز کردن چت
مشاوره فوری رایگان
موسسه حقوقی دادخواهان مجد
سلام 👋
چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟