بررسی نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد

نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد یکی از رایج ترین قراردادهای سیستم حقوقی ایران محسوب می شود که به طور تفصیلی با آن آشنا می شویم.
قرارداد پیمانکاری ساختمان یک توافق رسمی بین کارفرما یا سازنده و یک پیمانکار ساختمانی یا شرکت ساختمانی است که شرایط و جزئیات انجام پروژه ساختمانی را تعیین می‌کند. این قرارداد به عنوان یک سند حقوقی و مالی برای پروژه ساختمانی عمل می‌کند و اهداف، تعهدات، شرایط پرداخت، زمانبندی، اجرای پروژه، شرایط انصراف و تعلیق، جبران خسارت، شرایط کیفری و دیگر جزئیات مهم را شامل می‌شود.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد چیست؟ برای تنظیم این قرارداد چه نکاتی را بایستی رعایت کنیم؟ این قرارداد در چند نسخه باید تنظیم شود؟ آیا برای تنظیم چنین قراردادی بایستی از وکیل قراردادها کمک بگیریم؟ ساخت و ساز از ابتدای تاریخ بشر همواره مورد توجه افراد بوده است. یکی از قراردادهایی که پیرامون ساخت و ساز وجود دارد، قرارداد پیمانکاری ساختمان می باشد. در نتیجه قانونگذار، قوانین و مقررات پیچیده ای را پیرامون این موضوع وضع کرده است. همین مسئله باعث شده که مبحث تنظیم اصولی قرارداد بسیار حائز اهمیت شود. در همین راستا افراد زیادی جهت دریافت مشاوره تخصصی از وکیل تنظیم قرارداد با موسسه حقوقی دادخواهان مجد تماس می گیرند.

نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد چیست؟

در اولین گام از بررسی نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد بایستی با تعریف این قرارداد آشنا شویم.  قرارداد مذکور از جمله قراردادهای پیمانکاری محسوب می شود. در اینگونه از قراردادها کارفرما انجام کاری را به پیمانکار یا مقاطعه کار واگذار می کند. در ابتدا موضوع این قرارداد بایستی مشخص شود. سپس شرایط، مدت زمان و میزان دستمزد پیمانکار تعیین خواهد شد.

حال باید قرارداد پیمانکاری ساختمان 0 تا 100 را تعریف کنیم. نمونه قرارداد پیمانکاری صفر تا صد ساختمان قراردادی است که کارفرما ساختن صفر تا صد ساختمان را در برابر وجه معین و در مدت معین به پیمانکار یا مقاطعه کار واگذار می نماید. منظور از صفر تا صد پیمانکاری ساختمان انجام تمامی امور لازم جهت ساختن آن است. از جمله این امور می توان به تخریب، گودبرداری، بتن ریزی، مقاوم سازی تا کاشی کاری و سرامیک کاری اشاره داشت.

قرارداد پیمانکاری چیست؟
قرارداد پیمانکاری سند حقوقی است که رابطه بین کارفرما و پیمانکار را تنظیم می کند.

موارد مذکور در قرارداد پیمانکاری 0 تا 100 ساختمان:

هنگامی که سخن از نمونه قرارداد پیمانکاری به میان می آید، متقاضیان تنظیم این قرارداد همواره یک سوال مهم از ما می پرسند؛ چه مواردی بایستی در نمونه قرارداد پیمانکاری صفر تا صد ساختمان ذکر گردد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم در این قرارداد موارد زیر را بایستی عنوان کنیم:

 • تاریخ تنظیم قرارداد
 • اطلاعات هویتی طرفین نظیر نام و نام خانوادگی، کد ملی، اقامتگاه و …
 • تعیین کردن نقش هر کدام از طرفین به عنوان کارفرما یا پیمانکار
 • موضوع پیمان به عنوان مثال ساختن یک خانه ویلایی به متراژ 200 متر در خیابان احمدآباد اصفهان
 • اسناد و مدارک مربوط به قرارداد نظیر نقشه اجرایی و برآورد قیمت
 • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن
 • تضمین انجام کار در صورت نیاز
 • تعهدات هر کدام از طرفی
 • شرایط ضمن عقد
 • مرجع حل اختلاف
 • امضای طرفین

قرارداد صفر تا صد پیمانکاری ساختمان در چند نسخه باید تنظیم شود؟

همواره هنگام تنظیم قرارداد، سوالی که برای افراد به وجود می آید این است که قرارداد مورد نظر در چند نسخه باید تهیه گردد؟ نگارش قرارداد پیمانکاری نیز از این قضیه مستثنا نیست. در نتیجه افرادی که برای مشاوره حقوقی تنظیم قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد با ما تماس می گیرند از ما می پرسند که این قرارداد بایستی در چند نسخه تنظیم گردد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بهتر است قرارداد مذکور به تعداد طرفین تنظیم شود. البته باید توجه داشته باشید که همه نسخه های قرارداد بایستی کاملاً شبیه به یکدیگر باشند تا از ایجاد اختلافات حقوقی جلوگیری شود.

تنظیم قرارداد صفر تا صد پیمانکاری ساختمان
تنظیم قرارداد صفر تا صد پیمانکاری ساختمان

نکات لازم برای نگارش نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد:

برای اینکه بتوانیم یک نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد تنظیم نماییم، بایستی نکاتی را مدنظر داشته باشیم. این نکات عبارتند از:

 • ذکر کامل مشخصات هویتی طرفین و مشخص کردن نقش آنها در قرارداد.
 • ذکر شفاف و واضح موضوع قرارداد و ویژگی های آن اعم از متراژ، مکان و غیره.
 • تعیین زمان اجرای قرارداد.
 • تعیین حق الزحمه قرارداد.
 • تعیین دقیق نحوه پرداخت که معمولاً در سه مرحله می باشد. ابتدای کار، بعد از انجام دادن نیمی از کار، پس از اتمام کار.
 • تعیین کامل و دقیق تعهدات هر کدام از طرفین.

مشاوره با وکیل برای تنظیم این قرارداد ضروری است؟

تا اینجای مقاله به صورت کامل با نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد آشنا شدیم. البته اکنون سوالی که در ذهن شما وجود دارد، این است که آیا برای تنظیم این قرارداد بایستی از وکیل قراردادها کمک بگیریم؟ پاسخ این سوال بدون اندکی درنگ مثبت است. در واقع طرفین نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد قصد دارند که یک قرارداد اصولی تنظیم کنند تا بتوانند از اختلافات آتی جلوگیری نمایند. همچنین کوچکترین کوتاهی در تنظیم این قرارداد ممکن است تبعات مالی جبران ناپذیری داشته باشد. پس مشاوره با وکیل قراردادها جهت نگارش قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد بسیار مهم است.

مطالعه بیشتر: نقش قرارداد کار در تنظیم روابط بین کارگر و کارفرما چیست؟

مزایای تنظیم قرارداد صفر تا صد پیمانکاری ساختمان توسط وکیل قراردادها:

اکنون که با اهمیت تنظیم قرارداد پیمانکاری ساختمان توسط وکیل تنظیم قرارداد آشنا شدیم بایستی به مزایای انجام این کار بپردازیم. تنظیم این قرارداد توسط وکیل قراردادها دارای مزایای زیر می باشد:

 • تنظیم اصولی قرارداد.
 • جلوگیری از ایجاد اختلافات حقوقی آتی.
 • جلوگیری از صرف هزینه رسیدگی به اختلافات حقوقی.
 • ایجاد روابط دوستانه بین طرفین.
 • احقاق حق کامل طرفین.
 • تمرکز بر جزئیات قرارداد.
 • جلوگیری از اختلاف نظر قضات.
نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد چیست؟
نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد چیست؟

سخن پایانی:

در این مقاله سعی داشتیم شما را با نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد آشنا کنیم. شما می توانید با در نظر گرفتن نکات مذکور در این مقاله چنین قراردادی را تنظیم کنید اما توجه داشته باشید که برای موفقیت کار را باید به کاردان سپرد. در نتیجه اگر به دنبال تنظیم نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد هستید، بایستی این کار را به وکلای مجرب تنظیم قرارداد بسپارید.

ما در موسسه حقوقی دادخواهان مجد با سابقه بیش از 10 سال فعالیت در این زمینه در کنار شما عزیزان هستیم. شما می توانید همین الان سوالات خود را بدون پرداخت هزینه از مشاورین ما بپرسید.

درخواست مشاوره فوری

مطالب مشابه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا