انواع ارز و مقولات مرتبط به آن

انواع ارز و مقولات مرتبط با آن را در این مقاله بشناسید!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

در این مقاله به صورت اجمالی سعی داریم تا به صورت اجمالی انواع ارز و مقولات مرتبط با آن را بررسی کنیم. همچنین اصطلاحات رایج در این حوزه را نیز مختصرا تشریح مینماییم.

برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه دعاوی پولی، بانکی و ارزی، با شماره   تماس حاصل فرمایید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دعاوی پولی و بانکی، کلیک نمایید!

تعریف ارز

نوع پذیرفته‌شده‌ای از پول است که شامل سکه و اسکناس های کاغذی می‌شود و توسط دولت توزیع می گردد. ارز که به عنوان واسطه در مبادله کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد و پایه کسب‌وکارها به شمار می‌آید.

انواع ارز

ارز بازرگانی و غیر بازرگانی

ارز بازرگانی به ارزی گفته می شود که از منابع تجاری عاید شود یا به مصارف تجاری برسد. بنابراین کلیه بخش های صادرات و واردات کالاها را در بر می گیرد. مبادلات ارز بازرگانی معمولاً با اعتبار اسنادی، برات خارجی، برات اسنادی و… انجام می شود.

ارزی که از منابع -غیر تجاری عاید شود یا به مصارف غیرتجاری برسد و تمامی درآمدها و مصارف در زمینه ی جهانگردی، ارائه خدمات علمی و فرهنگی، سفارتخانه ها، آموزش دانشجویان، معالجه بیماران و … را در برمی گیرد را ارز غیر بازرگانی میگویند.

ارز پشتوانه

ارزی که به عنوان پشتوانه اسکناس یا سکه منتشر شده در حساب پشتوانه بانک مرکزی هر کشوری نگهداری می شود. طبق قانون، از سال 1321 ارز در کنار طلا و نقره و جواهرات سلطنتی، جزو اقلام پشتوانه ریال قرار گرفت.

ارز دولتی

در یک نظام چند نرخی، ارز دولتی به ارزی گفته می شود که به نرخ رسمی دولتی، که معمولاً نازلترین نرخ های موجود است و صرف مصارف معینی شود. این مصارف معمولاً از سوی دولتها ضروری و اولویت بندی می شوند.

ارز صادراتی

در ایران به ارزی، ارز صادراتی گفته می شود که از صدور کالاهای غیرنفتی عاید صادرکننده شده باشد.

ارز آزاد

منظور قیمت ارز در معاملات نقدی و رایج روزانه است. معاملات نقدی معاملاتی هستند که خریدار و فروشنده به محض انجام معامله، ارز و ریال را با هم تبادل می نمایند.

 ارز حواله ای

حواله نوعی دستور پرداخت است که توسط آن، بانک یا مؤسسه مالی به تقاضای مشتری خود، به یکی از بانک‌های همکار(کارگزار) خود در خارج از کشور، حواله‌ ای را صادر می‌کند و از آن موسسه می‌خواهد مبلغ حواله را به صاحب حواله پرداخت کند.

ارز سنا

منظور نرخ های محاسبه و اعلامی در سامانه سنا است. این نرخ ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در این سامانه توسط صرافی های مجاز کل کشور است. سامانه سنا زیرنظر بانک مرکزی قرار دارد.

ارز مبادله ای

منظور نرخ های اعلام شده در مرکز مبادلات ارزی است که روزانه یک نوبت اعلام می گردد و عموماً به عنوان نرخ دولتی یا رسمی ارز از آن یاد میکنند.

انواع ارز برای ترخیص کالا

ترخیص کالا قطعی از لحاظ تجاری به موارد زیر تقسیم می گردد (واردات):

  1. از طريق مبادلات مرزی
  2. از طريق مناطق آزاد تجاری ، صنعتی
  3. واردات در مقابل صادرات ( ارز صادرات غير نفتی)
  4.  از طريق اعتبار اسنادی ( گشايش اعتبار در بانک)
  5. واردات بدون انتقال ارز
جهت آشنایی با اصطلاحات گمرک و ترخیص کالا کلیک کنید!

در سامانه ثبتارش در بخش نوع معامله ، منبع تامین ارز به منظور پرداخت وجه کالا رامشخص می نمایید.

شیوه های پرداخت انواع ارز به منظور پرداخت وجه کالا در ثبت سفارش

  • اعتبار اسنادی

یک روش مطمئن برای خریدار و فروشنده ، خریدار وجه کالا را به بانک می دهد و بانک عمل پرداخت را انجام می دهد.

  • برات وصولی

مانند همان روش اعتبار اسنادی است و به جای شماره LC، شماره برات را ذکر  می‌کنند.

  • نقدی

در این حالت تامین مالی  به صورت نقدی انجام میشود.

  • یوزانس

این سیستم پرداخت از طریق سیستم بانکی انجام می شود.مدت و نرخ اضافه شده را به قیمت کالا اضافه میکنند.

 

 

درخواست مشاوره فوری

مطالب مشابه

دسته‌بندی نشده

کمیسیون سرمایه گذاری شهرداری چیست؟

در دنیای امروز، توسعه شهری بدون جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی امری دشوار و تقریبا غیرممکن است. شهرداری ها به عنوان متولیان اداره شهرها، برای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا