الزام به اخذ پایان کار

الزام پایان کار
گواهی پایان کار ساختمان بعد از اتمام ساخت و ساز آن طبق مراحل اداری طی و اخذ شود.سندی که با تقاضای مالکبا توجه به شناسنامه فنی و ملکی ساختمان صادر می شود.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

برای بسیاری از افراد که درگیر  ساخت و ساز هستند، الزام به اخذ پایان کار اصطلاح آشنایی میباشد.

الزام به اخذ پایان کار از کار های ضروری هر پروژه ساختمانی به منظور انتقال رسمی سند است محسوب می شود. مالک در قرارداد مشارکت در ساخت سازنده طرف قرارداد مشارکت مبنی به قراداذ متعهد به اخذ آن می شود.
اخذ پایان کار با ارائه مدارک مالکیت ، تاییدیه استحکام بنا و سایر تاییدیه‌های مهندسین ناظر و آزمایشات و کارشناسی عینی کارشناسان از محل صورت می‌پذیرد.

گواهی پایان کار  چیست ؟

گواهی پایان کار سندی است که بعد از اتمام ساخت و ساز ساختمان، مراحل اداری آن طی و از شهرداری اخذ میشود. پایان کار با تقاضای مالک، وکیل وی یا سازنده ملک طرف مشارکت باتوجه به شناسنامه فنی و ملکی صادر میشود.
بعضا ممکن است روند اخذ این گواهی با مشکل رو به رو شود که در این مقاله بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

در گواهی پایان کار:

 • کاربری ملک مشخص می شود.
 • پایان ساخت و ساز را تایید می کند.
 • نشان می دهد ساختمان مورد تایید شهرداری است.
 • خلافی یا بدهی به شهرداری ندارد.

در صورت داشتن خلافی و عدک رعایت اصول ساخت و ساز، گواهی پایان کار صادر نمیشود. همچنین تا زمان تعیین تکلیف پرونده‌های کمیسیون ماده 100، و صدور حکم، گواهی داده نمیشود.

اگر ملکی دارای خلافی باشد، بر اساس کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، مشمول جریمه خواهد شد.
اگر مالک جریمه ی تعیین شده را پرداخت کند اخذ پایان کار و یا تمدید پروانه ساختمان امکان‌ پذیر خواهد بود. درغیراینصورت،  پرونده به کمیسیون تجدید نظر ماده ۱۰۰ ارسال میشود.  کمیسیون میتواند رای به تخریب ساختمان را صادر نماید.

چه نکاتی را باید در خصوص اخذ پایان کار در نظر داشت؟

 •  اگر رای قطعی کمیسیون ماده ۱۰۰  تخریب بنا باشد قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری خواهد بود.
 • تعهد فروشنده یا سازنده به اخذ پایان کار ، باید به دقیق و صریح در قرارداد ذکر شود.
 • اگر سازنده ساختمان در تاریخ مشخص شده به هر دلیلی پایان کار نگیرید
  مالک می تواند با مراجعه به دادگاه ، دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار ساختمان را مطرح  و همچنین خسارت تأخیر در ایفای تعهد را مطالبه کند.
 •  برای تنظیم سند رسمی اخذ پایان کار و صورت مجلس تفکیکی نیاز است.

چه مدارکی جهت طرح دعوی الزام به اخذ پایان کار لازم است؟

 • اصل سند مالکیت
 • مدارک هویت ( شناسنامه و کارت ملی مالک و یا وکیل قانونی )
 • تسویه فیش عوارض و نوسازی شهرداری
 • مبایعه نامه و یا قولنامه
برای دانستن نکات مهم و کلیدی تنظیم مبایعه نامه کلیک کنید!

برای دریافت مشاوره‌های رایگان تخصصی از وکلای مجرب دادخواهان مجد، میتوانید از طریق دکمه زیر وارد بخش فرم شوید، یا با شماره زیر تماس بگیرید.

راجع به گواهی پایان کار بیشتر بدانید

درخواست مشاوره فوری

مطالب مشابه

نمونه قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی
دسته‌بندی نشده

نمونه قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی

تنظیم قرارداد ها به دلیل پیچیدگی نکات حقوقی و بعضا بالا بودن ارزش قرارداد، همواره یکی از معضلات افراد مختلف بوده است. همانطور که در مقالات پیشین نیز گفتیم، قرارداد ها انواع گسترده ای دارند و برای مقاصد مختلف توسط تمام افراد جامعه مورد استفاده قرار میگیرند. در این مطلب به یکی از انواع قرارداد ها، یعنی قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی پرداخته ایم. این قرارداد معمولا بین پیمانکاران ساختمان با کارفرما منعقد میشود و معمولا ارزش بالایی نیز دارند. در این مطلب علاوه بر توضحات کامل این نوع قرارداد، یک نمونه قرارداد قالب بندی، آرماتوربندی، شمع بندی و بتن ریزی نیز آماده شده است که در قالب فایل پی دی اف میتوانید دانلود نمایید.

بسیار پیش آمده که با یک موضوع حقوقی مواجه شده‌ایم که هیچ ایده ای راجع به آن نداریم و حتی نمیدانیم چگونه باید برای حل آن اقدام نماییم. موسسه حقوقی دادخواهان مجد ایرانیان با در اختیار داشتن برترین وکلا در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. در ادامه این مطلب به موضوع صفر تا صد مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری پرداخته ایم.
مشاوره حقوقی

صفر تا صد مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری

بسیار پیش آمده که با یک موضوع حقوقی مواجه شده‌ایم که هیچ ایده ای راجع به آن نداریم و حتی نمیدانیم چگونه باید برای حل آن اقدام نماییم. موسسه حقوقی دادخواهان مجد ایرانیان با در اختیار داشتن برترین وکلا در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. در ادامه این مطلب به موضوع صفر تا صد مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری پرداخته ایم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *