پیش بینی قیمت مسکن بعد از انتخاب بایدن

با تمام پیش بینی هایی که راجع به انتخابات آمریکا میشد، نهایتا جو بایدن رییس جمهور ایالت متحده شد. با با قدرت رسیدن بایدن، پیش بینی ها حاکی از کاهش قیمت ها میباشد. اما در این مقاله میخواهیم به پیش بینی قیمت مسکن بپردازیم. 

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

با تمام پیش بینی هایی که راجع به انتخابات آمریکا میشد، نهایتا جو بایدن رییس جمهور ایالت متحده شد با به قدرت رسیدن بایدن، پیش بینی ها حاکی از کاهش قیمت ها میباشد. اما در این مقاله میخواهیم به پیش بینی قیمت مسکن بپردازیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ عوامل تاثیر‌گـذار بـر قیمـت مسکن به دو دسته عوامل سمت عرضه و عوامل سمت تقاضا قابل تقسـیم اسـت. پیش بینی قیمت مسکن، با بررسی این دو فاکتور تا حدی امکان پذیر است. افزایش قیمت مسکن، قیمت زمین و مصالح ساختمانی و… ازجمله عوامل موثر بر عرضه مسکن است. از سوی دیگر در سمت تقاضا عوامل به دو دسته تقسیم می‌شوند. تقاضای واقعی مسکن (تقاضای ناشی از نیاز خانوار) و تقاضای سرمایه‌ای (تقاضای مسکن برای حفظ ارزش دارایی). آنچه تحولات بازار مسکن را از تحولات سایر بخش‌های اقتصادی متفاوت می‌کند و موجب شکل گرفتن الگوی متفاوت تغییر قیمت می‌شود، تقاضای سرمایه‌ای مسکن است.

اغلب خانوارها در سبد دارایی خود اقلامی را برای آتیه نگهداری می‌کنند. این اقلام عبارتند از:

  • زمین و مسکن
  • طلا
  • ارز
  • بازار سرمایه (اوراق بهادار)
  • سپرده‌های غیردیداری (سپرده‌های مدت‌دار)
  • سایر دارایی‌ها (خودرو، تلفن همراه و…)

افزایش یا کاهش نقدینگی در جامعه به‌طور مستقیم بر ترکیب این دارایی اثر می‌گذارد. بررسی چگونگی این اثر، رمز اصلی تحولات قیمتی بخش مسکن را نشان خواهد داد. در ایران به ویژه طی سه دهه گذشته، به علت افزایش بیش از حد نقدینگی و در ادامه نرخ تورم، خصلت سرمایه‌ای مسکن همواره موجب تشدید نوسانات این بازار شده است. طوری‌که طی چند دهه گذشته، چند دوره رونق و رکود ثبت شده است. آخرین دوره رونق در بازار مسکن از سال ۹۶ آغاز شد و تاکنون ادامه پیدا کرده است.

روند تحولات بازار مسکن

روند تحولات بازار مسکن از ابتدای سال‌جاری نشان می‌دهد، تحولات قیمت در این بازار متاثر از عوامل درونی این بخش نمیباشد. بلکه متاثر از شرایط کلان اقتصادی بوده. این امر سبب شده در نرخ تورم ماهانه پس از سه سال رونق، ثبات یا کاهش  رخ ندهد. بلکه در اکثر ماه‌های سال دورقمی باقی بماند. همین عامل سبب شد در ۶ ماه اول ۱۳۹۹، میانگین قیمت واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران ۵۶‌ درصد رشد کند و میانگین قیمت از کانال ۲۴ میلیون تومان به ازای هر مترمربع عبور کند. جالب آنکه میانگین قیمت معاملاتی در مناطق یک تا ۳ و ۵ بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع و برای واحدهای مسکونی نوساز این رقم بیش از ۴۰ میلیون تومان در اکثر مناطق تهران بود.

با شروع نیمه دوم سال و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مهم‌ترین عامل اثرگذار بر روند بازارهای مختلف از جمله مسکن، تحولات سیاسی شمرده شد. مطابق پیش‌بینی‌ها، مشخص شدن نتایج این انتخابات، اثرات زودهنگامی بر بازار‌های مختلف دارایی گذاشت. بازارهای ارز، بورس و سکه به سرعت به این تحول واکنش نشان داده و با ‌ریزش مواجه شدند.

میزان اثرپذیری بازارهای مختلف از این تحول سبب شد تا انتظار تغییر روند بازار مسکن نیز به‌وجود‌ آید. با چنین انتظاری دو گمانه‌زنی مختلف برای چگونگی اثرپذیری بازار مسکن از انتخابات آمریکا به وجود آمد. گروهی معتقدند بازار مسکن همراستا با سایر بازارها و کاهش انتظارات منفی، ممکن است در چندماه آینده با‌ ریزش قیمت اسمی مواجه شود. اما گروهی دیگر چنین پیش‌بینی را قبول ندارند. آنها معتقدند‌ریزش سایر بازارها ممکن است منجر به کوچ سرمایه‌ها به بازار مسکن شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه مسکن و دعاوی ملکی، کلیک کنید.

درخواست مشاوره فوری

مطالب مشابه

شکایت به دیوان عدالت اداری
دسته‌بندی نشده

نحوه شکایت به دیوان عدالت اداری

در صورتی که حقوق مردم در نهادهای دولتی دست کم گرفته و نادیده گرفته شود، دیوان عدالت اداری به منظور رسیدگی به این نوع موارد 

دسته‌بندی نشده

وظایف و اختیارات دیوان عدالت اداری

در گذشته، عموماً دولت به شهروندان پاسخگو نبود و در انجام اقدامات خود، به مسائل مربوط به آنها توجه کافی نمی‌کرد.یعنی اگر دولت در انجام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا